Tak se tedy vypravte do vesnice Obděnice ve středních Čechách – na nedělní duchovní pouť, nebo na (zatím skromný a občasný) program, který zahrnuje především dílny, setkání s umělci a odborníky či scénický dokument.
Náš festival …příští vlna/next wave… letos v září faru spolu-otevíral scénickým dokumentem Obděnický farář Ladislav Albert Hlad. Scénář napsal taktéž Bambušek a čerpal z rozličných materiálů – archivních zápisů, dopisů či básní a kázání L. A. Hlada, který na této faře působil v letech 1934 až 1950. Jak už to v divadelních projektech Bambuška bývá, podstatný prostor dostala politická zlovůle, v tomto případě komunistická perzekuce kněžích. Respektive jeden konkrétní lidský osud a lidská nespravedlnost. Nechybí ovšem ani Hladova vitalita (chcete-li víra), která dodává naději, jak dokládá i úryvek níže.
Formálně byla performance jednoduchá: tři herci Igor Chmela, Jakub Gottwald a Saša Rašilov četli, na zeď za nimi byly promítány fotky a experimentální film (Jana Daňhela a Jakuba Halouska) do toho burácela hudba Vladimíra Franze. Klasický scénický dokument Miroslava Bambuška, dá se říci. Jenže! Místní obyvatelé otevření bran fary vzali za své a na schodišti, v úzkých chodbách, ve vstupu do salonku, kde se hrálo, stály desítky členek a členů pěveckého sboru Záboj a zpívali! Lépe řečeno, diváky a znovu-oživení fary v Obděnicích vítali. Lidskost zase zvítězila. (Alespoň pro tuto chvíli…)
Úryvek ze scénáře:
„Dnešní lidé se toulají přírodou a tvrdí, že mají velké porozumění pro přírodu. Když za jarních dnů leží na louce nebo na úpatí hory a vyhřívajíce se na sluníčku sní, nerozumí proto ještě přírodě. Když za půl dne projdou dvě nebo tři luční cesty a svým jazýčkem při tom žvatlají jako bublající luční potůček, nerozumí proto ještě přírodě. Když se toulají po světlých slunných stezkách nebo ve stínu lesa a obdivují bělost, červeň a modř květů a všechnu tuto krásu halí v písně a poezii, nerozumí proto ještě přírodě. Když časně zrána vystupují na hory, aby tam pozdravili první paprsky sluneční, nerozumí proto ještě přírodě. Když poslední žár večerního slunce srovnávají s polibkem dobré noci, nerozumí proto ještě přírodě. Když za zimních dnů jako sportovci se prohánějí po zasněženém kraji a v létě si hrají na pestrých lučinách s motýly, nerozumí proto ještě přírodě. Přírodu pochopil v celé její hloubce jen ten, kdo vidí, jak spíná ruce, Boha uznává za svého stvořitele a modlí se. Zrna na polích, květy na nivách, zpěv ptactva, svit blesku, rachot hromu, skučení větru, burácení bouře, hučení moře, světlo slunce, záře hvězd – to vše je modlitba, ovšem nevědomá modlitba, modlitba beze slov, neboť to vše se poslušně sklání před vůlí Boží.“ (L. A. Hlad)
Obděnickou faru lze sledovat třeba ZDE.