Vždycky mě zarazí, jak překvapený jsem z vývoje událostí, který bych už mohl předvídat. Když loni v říjnu naběhli do části Izraele teroristé z ozbrojeného křídla organizace Hamás, byl to pro všechny šok. A to především krutostí útoků, která zaplnila česká média. Několik týdnů bylo těžké žít něčím jiným – ty záběry jako z katastrofického filmu! Ta hrůza. Pak však tento první otřes spojený s empatickou solidaritou s oběťmi ustoupil brutální odpovědi izraelské vlády, jež vedla k největší humanitární a válečné katastrofě v perimetru zájmu českých médií od války v Sýrii.
A pohříchu se zopakovalo téměř vše, co si pamatuji z doby téměř již dekádu zpět: nezájem o osudy civilistů, ignorace dějinného a geopolitického kontextu, stereotypy a nenávist k muslimům a lidem arabského původu. A to nejen v médiích, ale obecně v českém veřejném prostoru. A co na tom, že jsou vyvražďovány celé rodiny ve válce, která nezačala sedmého října… Mluvím teď především o tom, co se děje u nás, v médiích, na školách, v divadlech. Dokážeme hovořit o složitých tématech, o utrpení těch, kteří jsou nám neviditelní?
V tom je myslím situace horší než v roce 2015: asi poprvé za svůj život jsem letos zažil strach v očích studentů a studentek, kteří organizovali diskuze k situaci v Palestině a báli se tlaku vedení školy, automatické obvinění z antisemitismu a podpory terorismu, když člověk jen upozorní na oběti války v Gaze, až konspirační atmosféru kolem vydání knihy přinášející svědectví lidí, jejichž hlasy se do veřejného prostoru nedostaly. Před devíti lety se alespoň mezi liberální částí společnosti držela solidarita s uprchlíky. Dnes ale Palestince hodili v Česku přes palubu snad všichni, a to i v uměleckém světě. Kolik palestinských vlajek vlaje na divadlech? Kolik večerů bylo Gaze věnováno? Račme srovnat s Ukrajinou… Navzdory skutečnosti, že ve světě za jejich práva a hlasy bojují i židovské organizace, což jen dokazuje, že o žádný antisemitismus většinou nejde.
Tereza Langrová je editorkou kolektivní publikace Jestli mám zemřít, ať je to příběh, jejíž příprava a vydání vyžadovaly značnou odvahu a obsah je velkým přínosem pro klima v české společnosti. Přináší hlasy těch, kteří jsou z veřejné sféry vytěsňováni. Titul je odkazem na první verše básně Rif’ata Alaríra, palestinského anglisty, básníka a spisovatele, kterého zavraždili izraelští vojáci 6. prosince 2023 v Gaze:
„Jestli mám zemřít,
vy musíte žít,
vyprávět můj příběh.“
„Jestli mám zemřít,
ať je v tom kus naděje,
ať je to příběh.“
Právě perspektiva dětí, které v Gaze hledí na nebe do dýmu při čekání na tátu, který se už nevrátí (jeden motiv z básně) nám chybí, protože máme u nás v Česku dojem, že Palestinci se s bombou v ruce už rodí.
I když autorský tým především z časových důvodů podle vlastních slov neusiloval o ucelený obraz palestinské zkušenosti, působí kniha vyrovnaně. Obsahuje palestinské (i židovské) svědectví i odborný pohled a českou reflexi. Je tak pozoruhodným dialogem, jenž osciluje mezi osobními, emočně silnými vzpomínkami a analytičtější rovinou, která rozebírá situaci spíše argumentačně. Všichni, kteří se na knížce podíleli, žijí v Česku a porůznu se objevují na akcích na podporu Palestiny; do médií však zváni nejsou, nebo jsou dokonce cenzurováni (to se stalo především Yaře Abu Aatayi, která je autorkou prvního textu i obálky knihy – její svědectví se nedostalo do vysílání 168 hodin, za rozhovor s ní byla z redakce Novinky.cz vyhozena Magdalena Matoušková).
Nejvíce se mě vedle Yařina velmi osobního vzpomínání na dětství v Gaze v knize dotklo zamyšlení básnířky Markéty Hrbkové, dcery jednoho z „wintonových dětí“, účastnice českého disentu (za bolševika byla vyloučena už z gymnázia a vzdělání získala v podzemní univerzitě) a chartistky. Popisuje vývoj svého osobního vztahu k Izraeli, k židovství a vztahu obou aspektů jejího života. A vysvětluje, že lidé jako ona, kteří mají k Izraeli vztah, nejsou tímto vývojem překvapeni… Její esej rozleptává představu, že podporovat Palestinu znamená být antisemita, a vybízí k náročnějšímu přemýšlení nad Blízkých východem mimo tradiční škatulky, předsudky a ideologie. Ostatně – jako i ostatní příspěvky z knihy. Upozorňuji však, že jde o smutné a bolestivé čtení. Ale velmi potřebné.
Tereza Langrová (ed.): Jestli mám zemřít, ať je to příběh. Palestina v českých perspektivách. Praha: Utopia Libri, 2024, 229 s.