Dvoudenní setkání s diskuzemi, masterclass, akademickou konferencí i dalším programem o etice v dokumentárním filmu v rámci MFDF Jihlava. Akci spoluzaložil a na organizaci se podílí člen skupiny Dílo Jan Motal.
Filmaři, producenti, instituce a kritici nastolují témata, která rezonují společností. Hodnoty, cíle a ideologie se projevují na různých úrovních rozhodování o tom, o čem se bude točit. A v každé z fází tohoto procesu se objevují překážky, omezení a strukturální podmínky, které ovlivňují veřejnou diskuzi o problémech našeho světa. V letošním ročníku navazujícím na dva předchozí věnované moci a práci s archivním materiálem se zaměříme na různé podoby etických dilemat, která souvisí s rozhodováním o tématech dokumentárních filmů, ať už na individuální úrovni tvůrců a tvůrkyň, v institucionálním prostředí produkcí a médií, anebo ve vztahu k politické a ekonomické moci. Konference otevře téma zodpovědnosti za výběr, formování a prosazení témat, která se podílejí na naší společné, veřejné reflexi o světě krizí, nejistot a rizik.
Jak se ve středoevropském kontextu vytvářejí témata pro dokumentární film? Co jsou tichá místa naší veřejné debaty a kdo je zodpovědný za mlčení? Kdo jsou klíčoví aktéři gatekeepingu, tedy do jaké míry jsou filmaři v područí mocných aktérů, kteří určují agendu (média, politici, neziskový sektor, byznys), a do jaké míry jsou schopni prosazovat vlastní agendu? Které institucionální rutiny jsou klíčové při vytváření témat? Do jaké míry mohou být filmaři nezávislí na nastolování veřejné agendy z pozice mocenských hráčů v médiích? Reagují nejen na módní trendy, ale dokáží subverzivně vnášet hlasy těch, kteří nemají hlas? Jaký je vztah mezi dokumentárním filmem a žurnalistikou v její síle a schopnosti nastolovat problémy? Jakou roli zde hrají jednotliví aktéři, průmysl, instituce?