Do­mi­nik Me­li­char

Bib­li­o­graf, pu­b­li­cis­ta, bás­ník a mu­zi­kant

Vy­stu­do­val bo­he­mis­ti­ku na Fi­lo­zo­fic­ké fa­kul­tě Uni­ver­zi­ty Kar­lo­vy, v dok­tor­ském stu­diu po­kra­ču­je na Ma­sa­ry­ko­vě uni­ver­zi­tě v Br­ně. Je­ho stu­dij­ním zá­jmem je sa­mizdat a iden­ti­ta hanspaul­ské scé­ny 70. a 80. let 20. sto­le­tí. Pů­so­bí na Ústa­vu pro čes­kou li­te­ra­tu­ru AV ČR, kde se sa­mizda­to­vou a exi­lo­vou li­te­ra­tu­rou za­bý­vá ja­ko bib­li­o­graf.

Bás­nic­ky de­bu­to­val v ro­ce 2016 sbír­kou Schý­le­né tě­lo (Dauphin), kte­rá se do­sta­la do už­ší no­mi­na­ce na Ce­nu Ji­ří­ho Or­te­na. O dva roky poz­dě­ji ná­sle­do­va­la sbír­ka Mi­zanscé­ny (Dauphin) a umís­tě­ní v dra­ma­tic­ké sou­tě­ži Čes­ké sně­ní – Au­di­en­ce čes­kých her Ná­rod­ní­ho di­va­dla Br­no. Oce­ně­nou hru Še­po­ty při­pra­vil pro scé­nic­ké čte­ní Ji­ří Hon­zí­rek. V dal­ších le­tech pu­b­li­ko­val ča­so­pi­sec­ky (Tvar, Host, Par­to­ny­ma, Re­ví Mí­tink) a v ro­ce 2022 se umís­til s bás­nic­kou sklad­bou Mo­ře améb v prv­ní de­sít­ce li­te­rár­ní sou­tě­že Bás­ně SK/CZ. V ro­ce 2023 vy­dal za­tím svou po­sled­ní bás­nic­kou kni­hu, poé­mu Or­fee (Na­kla­da­tel­ství Pe­tr Šten­gl) a bib­li­o­gra­fic­kou pu­b­li­ka­ci o sa­mizda­to­vém ča­so­pi­se Ac­ta in­co­gni­to­rum uče­né spo­leč­nos­ti So­ci­e­tas in­co­gni­to­rum eru­di­to­rum Kro­ce­ní ne­stvůr ne­vě­do­mos­ti (ÚČL AV ČR).

Vy­stu­pu­je s v bo­o­mer-fol­ko­vém duu MAD, kde spo­lu s Mí­lou Vo­tra­dov­cem in­ter­pre­tu­je vlast­ní tex­ty o lás­ce, vr­bách, ži­vo­tě a vů­bec.