Poslední dobou se přede mnou vrší hory, spíše celá pohoří, obrovské osmitisícovky, plné dalších a dalších povinností, které musím zdolat. A já už jsem stará… Co to je být stará? Být slabá? Nemít šanci? Jsem vůbec schopna starat se o vnuky? Uvařit pro devět lidí, objednat elektrikáře, instalatéra, zajistit smlouvy na plyn, na elektřinu, zvládnout nemoci v rodině a postupující ochablost těch nejbližších. Je to vůbec ještě v mých silách?
Nechci to dát zadarmo, ale dám to? Někdy už nemůžu.
Ženská bez chlapa
Nedávno jsem navštívila pohřeb našeho starého kamaráda. Jeho život byl stejně komplikovaný jako nás všech. Ale ten jeho se vyznačoval tím, že žil mezi dvěma až třemi ženami. Obřadní síň byla malá, kousek za Prahou, vcházelo se zezadu, ostatně jako vždycky, co vím. Několik řad, už plných, uprostřed ulička. Bylo cítit napětí. A světe div se. Ta ulička oddělovala dva nesmiřitelné tábory. Svět právoplatné manželky a svět milenky. Nastala zásadní otázka. Kam si sednout? Obě aktérky jsem velmi dobře znala, stejně tak děti a vnuky z obou nesmiřitelných táborů. Věděla jsem, která dcera se špatně vdala, která vnučka utekla za chlapem do ciziny, kdo je smrtelně nemocnej… A teď, tohle! Babo raď! Přišla jsem poslední, a tak už jsem naštěstí nebyla vystavena přísné kontrole a po obřadu už se to ustálo v slzách.
Dívala jsem se na obě ženy. Obě měly něco společného – obě byly bez chlapa. Plápolaly osaměle v prostoru, už nemají s kým spát, a kdo se s nimi bude hádat.
Je v nich něco osamělého, zranitelného…
Cesta za prací
Před nedávnem jsem odjela s divadlem na zájezd. Hrála jsem o sobě. Při přípravě jsem uvažovala, o čem to budu hrát tentokrát. Napsala jsem text, a tak jsem měla jistou volnost, jak s ním zacházet. I když, nejde tolik o slova, ale o pocity, v čem žiju, co mě trápí, kde teď jsem – dvakrát do stejné řeky přece nevstoupíš. Asi týden před odjezdem jsem se intenzivně ponořila do svých „podzemních“ úvah, až mi přestal fungovat krk. A k tomu strašná bolest hlavy, zcela neobvyklá, jako když ti ji někdo usekne.
Rehabilitace to téměř spravila a já hrála! Dostala jsem to do té jevištní existence. Veškeré asociace šly přes rampu. Standing ovation! Pak noc plná nových setkání, vzpomínání se spolužáky, bloumání nočními ulicemi.
Krk zcela bez bolesti… Všechny potíže jsou od duše. V mládí i ve stáří. Duše se podepíše na všem!
A pak – Vánoce
Slavnostní večeře v restauraci. S rodinou! Ryby, krevety, mušle, ústřice. Vnoučata naštěstí mají kam zmizet. Cirkulují mezi náručím mámy a mezi prakticky vybavenou hernou. Prolézačky, kuchyňka, bar. V dnešní době už se myslí na pohodlí všech. A tak se dají přečkat prodlevy mezi jednotlivými chody v dětské společnosti a s horečným servírováním jejich specifických dobrot. Restaurace je vpravdě narvaná, obsluha neokázalá. Heslo: „Takhle se to dělá u nás!“
Pak rovnou k dceři ke stromečku! Přesun dvěma Bolty – je nás už moc! Při nástupu do auta nás přivítal malý pejsek a řidič se omluvně zeptal: „Nevadil by vám? Nechtěl jsem ho na štědrý den nechat samotného.“ Zpoza tašky na nás koukala tmavá očka a my jsme ho přijali mezi sebe.
Řidič jel skvěle, rychle a spolehlivě.
Doma
Je to tam krásně připravené, káva, víno. Děti pobíhají s dárky, připomíná mi to moje ztracené dětství. Detaily v uspořádání, stůl, roh pokoje, posuvná stěna, atmosféra velké rodiny…
Pláču, jsem o 70 let zpátky… Pláču tak intenzivně, že musím jít před dům. Skrytá tmou strašně brečím… Jako malý dítě! Venku je ticho, hvězdy, klid.
Pláču a stýská se mi po mém tatínkovi. Jsou Vánoce…
Je po Vánocích, je nový rok!
Silvestr se starými známými, někteří chybí… Kolik společných chvil jsme spolu prožili, kolika riskantních kroků jsme se odvážili. Těch lyžovaček. I v lijáku – zmokly mi i spodní kalhotky! Sjezdy, to je můj sport. Nebo byl? Naposledy jsem lyžovala loni. Poslední denní jízdu jsem zakončila ve čtyři odpoledne a prdly mi boty. Nemůžu usnout, bylo to fajn.
A teď mě čekají představení a koncerty. Jeden z mých spoluhráčů se mě při novoročním přání zeptal: “A jaké ty máš ještě umělecké ambice?“ Hrklo ve mě. To slůvko „ještě“ – co to znamená?
Jsem stará?
Ano, musím objednat elektrikáře, instalatéra, zajistit smlouvy na plyn, na elektřinu, zvládnout nemoci v rodině a postupující ochablost těch nejbližších, přečíst vypůjčené knihy, probrat poštu, koupit rajčata, dojít pro balík, ale…
Nechci to dát zadarmo!
Autorem úvodní fotky je Vojtěch Brtnický.