Nacházíme se v Nezemi, v době krutovlády, která trvá už stovky let. Lid je zubožen a umírá hlady. Nyní však svitla trocha naděje, protože byla zvolena nová královna, jež má zásluhy o sousední říši, která již není říší, ale zásluhy nikdy nelze zrušit. Bývalý dvůr ovšem odmítá opustit královský palác a jít po žebrotě. Dokonce si povolal posily. V tuto chvíli se všichni nachází ve velké síni. Zúčastnění jsou oděni do svátečních oděvů, to znamená, že mají trička s logy divadel a festivalů, exotické mikiny se vzory, svetříky s aplikacemi motýlů, kalhoty s velikými kapsami, plesnivé kožichy z fundusů a letní šaty. Je druhého ledna. Doba nové éry.
Postavy:
Královna, která se dostala k moci před dvěma dny a už jí hrozí stětí gilotinou
Bývalý král, který byl radou starších sesazen před dvěma dny, protože lid odmítal platit daně
Rivalka krále i královny
Královská bastardka, která se vrátila na vánoční prázdniny z exilu
Komorná královny
Šašek bývalého krále
Leštička talířů bývalého krále
Rada starších: lze připodobnit k druidům
Rada mladších: nelze připodobnit k ničemu
Stráž
.….….….…
Královna (na trůnu, který je zároveň lavicí obžalovaných, rozvážně a moudře hovoří k obecenstvu na rozviklaných židlích, jelikož si projev připravovala tři měsíce): Vážení poddaní, sešli jsme se tu, abychom mi projevili úctu. Budu to dělat dobře. Něco změním a něco nezměním. Bohatým natisknu nové peníze, chudým dám staré housky.
Leštička talířů (zaječí): Staré housky? Co si to dovolujete! Musíte se prvně zeptat mlynáře, pekaře, kominíka! A kde je ten můj talíř, co visel u trezoru se čtvrtým klíčem, kterým se odemyká pátá brána ke korunovačním klenotům? Ten talíř jsem tady leštila šest let, pila jsem přitom ze svého žlutého hrníčku. (najednou zněžní) Ten hrníček jsem si schovala do tohoto kufříčku, ale stejně je to smutný příběh. Ale už začal veselý příběh. Já mám nové království. Budu vám o něm vyprávět.
Královna (zlověstně): Nebudeš, kočičko. Vyříznu ti jazyk.
Rivalka (zlověstněji): Nezapomínejme, kdo je tady obžalovaný! Královna! A žádám nejvyšší možný trest, protože je to královna, a ta si nic malého nezaslouží.
Bývalý král (důrazně): Určitě bude horší panovnice, než jsem byl já. (ztiší se a dramaticky pronese) Nemá totiž hudební sluch jako mám já. (navztekaně) Housky jsou moje, když jsou staré, to dá rozum. A ztrácejí se tady věci, říkali. Máte všichni, kdo se mnou souhlasíte, pravdu. Královna je čarodějnice, nebo zlodějka!
Rivalka (zvěstovatelsky): Jedno nevylučuje druhé.
Šašek (soustředěně): Chybí modrozelený tepich s vysokým vlasem, duchna s modrými kytičkami a červenými srdíčky, černobílé fotky našich zemřelých v hliníkových rámečcích, ty fotky byly v rámečcích, ne zemřelí, ti by byli, ne byly!
Královská bastardka (v kocovině): Doháje, nemůže tu být klid aspoň v novém roce? Bolí mě hlava. A ty staré housky snad lidem dát můžeme, ne? Sama jsem je té chátře házela z okna sedm let, co jsem měla domácí vězení. Někdy jsem jim hodila i dort.
Šašek (soustředěně): Chybí tady ubrus zlatem vyšívaný, záclonka krajkou lemovaná, bryndáček vínem červeným politý. Jaké housky? Do kuchyně jsem ještě nedošel.
Královská bastardka (upíjí třetí kafe): Buďte zticha a styďte se. Jo a nejvíc jsem se tu stejně nadřela já, a taky nepřítomní Vladimír a Vladimír a Jan, takže zásluhy rovnoměrně odměníme – vy (pohlédne na leštičku talířů, bývalého krále a šaška) máte portréty v králově věstníku, který už neexistuje, my bychom mohli mít portréty v královnině věstníku, o němž zatím nic nevíme. Ale co je hlavní? (zamává z okna na chátru) Fandíme divadlu!
Komorná (s odhodláním): To je bouře ve sklenici vody. Krádež není nic proti tomu, jak jsme popravili šestnáct studentů, protože nacvičili představení, ne inscenaci, ne představení. A pak tu inscenaci hráli jednou, a pak už nehráli, protože byli mrtví. Ale to vlastně taky byla bouře ve sklenici vody. Hlavně to nikdo neviděl, tak nemůže nic říct.
Všichni zmlknou, protože neviděli a neví, co by měli říct. Zní to ale jako příběh, který by neměli jako morální lidé formující společnost ponechat bez diskuze. Také by mohli udělat monstrdvojproces s královnou a její komornou. Po chvilce váhání a přemýšlení a taktizování a klopení očí se všichni rozhodnou tuto promluvu přejít. Netuší totiž, zda to byla pravda, nebo jen fantazie. Netuší to ani autorstvo.
Rivalka (asertivně, dokonce se postaví): Královna popřela, že by chtěla někomu dávat staré housky tím, že dovolila ukrást, nebo ukradla, všechny ty jmenované předměty. A teď k tomu nic neřekne a tváří se, že panuje. Rada starších by se měla taky konečně vyjádřit, když ji vsadili korunu na tu nepovedenou trvalou.
Rada starších mlčí a poté se odebere do zámeckého hostince.
Šašek (přátelsky): Netuším, zda nehovoříte v metaforách, nerozumím vám. Asi jsem natvrdlý jako ty housky. To bylo přirovnání. Ale zpět k tématu. (vytahuje politý novinářský zápisníček jako měl Karel Čapek a sliní si tužku) Mám tady soupis všech ztracených předmětů: modrozelený tepich s vysokým vlasem, duchna s modrými kytičkami a červenými srdíčky, bryndáček vínem červeným politý, černobílé fotky našich zemřelých v hliníkových rámečcích, v těch rámečcích…
Královna (zlostně na stráž): A dost! Seberte mu to a přidejte to do studny neviditelnosti. Nebudu se vyjadřovat k těmto nařčením. Za mě hovoří činy, ne slova!
Královská bastardka (rozespale): Já si myslím, že ty věci nejsou ukradené, ale jsou někde pečlivě schované.
Bývalý král (naoko pokorně): Já se už taky nebudu k ničemu vyjadřovat. Jen jsem si vzpomněl, že jsem zapomněl královně vrátit žezlo. Nedopatřením jsem si ho na Silvestra odnesl domů, abych polechtal bránice svých bližních. Ale to byla nehoda, protože jsem musel moc a moc pracovat, abych předal vše v zánovním stavu, a to mě zcela vyčerpalo, takže teď vám ukážu fotografii toho žezla a bude to vyřešené. (nechá fotku kolovat)
Šašek (smutně): Aspoň ty fotky drahých zesnulých kdybyste vrátili. Jinak vás potrestá vyšší moc.
Rada mladších vytrvale mlčí, ale na druhou stranu fotky rebelsky píše humorná hesla: Fosilie patří do muzea! a My jsme disidenti! Ti, co ještě psát neumí, kreslí srdíčka a veselé žluté obličejíčky.
Královna (mile): Děkuji, že jste všichni přišli na návštěvu, doba pokročila a jak víte, host a ryba třetí den smrdí. Za rok si řekneme, nebo radši napíšeme, jak jste s mým panováním spokojeni. Dobrou noc.
Královna odchází do tajných komnat za svými předměty. Komorná posílá vzdušné polibky na všechny strany a omylem zamíří do dveří, které vedou do skříně s vánočními ozdobami. Rázně za sebou zabouchne. Rada mladších následuje radu starších do hostince. Ostatní odcházejí do svých skromných komůrek nebo na ulici hrát na kytaru a žebrat. Ti šťastnější se uchýlí do emigrace. Zdá se být vše vyřešeno, tedy ve starých kolejích. Druhý den je ale po městě vyvěšen pamflet, kde se praví, že staré housky bývalý král rozdával, a činil to rád, a nyní si chce tento jedinečný čin přivlastnit královna. To je jasný důkaz toho, že panovnice lže a krade a do komunistického pekla se hrabe. Proto je nutné svolat radu mladších, starších a nově i středně starých, aby ji odsoudili a říši pro jistotu zapálili.
Pokračování příště!