Cesta po severozápadě Spojených států amerických. Washington, Idaho, Montana. Národní parky, dechberoucí panenská příroda, ledovcová jezera, dokonce i medvěd kus od cesty. Zní to romanticky, ale podobně jako ten medvěd u cesty, co vás může vmžiku zabít, to má i temnější stránku. Od vjezdu do Idaho jsou všude nápisy Trump’s Country. Nebo aspoň kříže a plakáty s biblickými citáty. Ale všechno to začíná už v levném hotelu kus od letiště v Seattlu.
Letadlo je klimaticky nepříliš ohleduplná záležitost, to nelze popřít, ale když už cestuji, snažím se o minimalizaci dalších dopadů na životní prostředí. S podobným předsevzetím sejdu do hotelové jídelny a přede mnou se rozprostře plastová krajina. Zaleknu se, jestli jsem neusnul v letadle, nezmeškal výstup, a neprobudil se mezi vším tím jednorázovým cestovním odpadem, plastovými kelímky na džus, na vodu a plastovými příbory na plastové houstičky zabalené v plastových obalech. Nebo je to nějaká performance upozorňující na fakt, že se společnost dusí mikroplasty? Ne, není to ani jedno z toho. Jen je u hotelové snídaně více umělé hmoty než ve včerejším Boeingu. Jsou z ní talíře, jednorázové kelímky na kávu a čaj, v plastu zabalené malé porce falešného javorového sirupu, kečup, hořčice, jogurt, v plastu jsou snad po jednom zabalené i ubrousky a párátka. Moje srdce už v tu chvíli krvácí, zdráhám se nasnídat, bojím se, že budu zataven do igelitu a už nikdy nespatřím světlo nesyntetické reality. Jedná se o levný hotel nedaleko letiště, říkám si, přenes se přes to a tím to skončí, od zítřka to bude lepší, věřím. Spořádám tedy vafli a odjíždíme pryč, do lesů.
Přesouváme se do nádherného prostředí Olympijského národního parku na poloostrově u Seattlu. Úchvatné skalnaté pobřeží poseté různobarevnými mořskými hvězdicemi. O kus dál Hohský deštný prales. A tentokrát i luxusnější ubytování. Hotel je uvnitř draze dekorován, před vchodem nás vítá rozkošná americky kýčovitá fontána a na golfovém hřišti za domem se ráno prohání místní druhy jelenů v čele s wapiti západním. Vše je bytelné, kvalitní, skutečné. Až na snídani. Ta je identicky plastová jako ve včerejší syntetické ranní můře. Jediný rozdíl jsou porcelánové hrnky a talíře naskládané v ohromném množství v nedostupných policích u kuchyně. Sem se tedy již informace o existenci porcelánu donesla. Jen ještě místní netuší, jak se užívá. U polic postává obsluha. Nehodlám se smířit s plastovou realitou, a proto vyrážím do boje:
Já: (opatrně) Dobré ráno, mohl bych prosím dostat normální talíř a hrnek?
Obsluha: (bez zaváhání) Bohužel nemohl, pane.
Já: (převelice slušně) Moc vás o to prosím, klidně porcelán po použití sám umyji, jen nechci používat jednorázové nádobí.
Obsluha: (bez zaváhání) Takhle to tu prostě chodí, pane, nemohu vám pomoci.
Já: (netrpělivě a možná drobet hystericky) Celý západní svět řeší klimatická opatření, mluvíme o hořící planetě, o mikroplastech v čemkoli, na co pomyslíme, i v mateřském mléce, o kyselých oceánech, tajících ledovcích… Víte, že tohle je součást toho všeho? A vy mi vážně říkáte, že mi ani tak nedáte porcelánový talíř a hrnek? I když jsou dva metry od vás?
Obsluha: (smutně a s účastí) Já chápu, že je to celé velmi frustrující, pane, ale tak to bohužel je. Mohu vám ještě nějak pomoci?
Pomoci mi už nemohla. Další snídani v krásném hotelu jsem vynechal. Důvod jsem statečně oznámil na recepci, ale nepředpokládám, že by moje klimatická statečnost kohokoli dojala. Jednorázové nádobí bylo navíc skutečně identické. Znamená to, že se o podobné snídaně stará jedna firma, která rozváží stejný odpad po celém okolí, možná dokonce po celých Státech. Důvod bude prostý: je to nejekonomičtější a nejpraktičtější. Ze stolu se všechno smete do igelitových pytlů a je uklizeno. Netřeba to nosit do myček, netřeba je zapínat, netřeba platit více personálu. Snad pozůstatek z doby covidu. Fungovalo to a bylo to snadné, tak co se vracet do porcelánové minulosti.
Při pokračování naší cesty jsme se už zařídili tak, abychom podobným momentům klimatického žalu a bezradnosti nemuseli čelit. Přesto jsme naivně doufali, že poblíž fantastických národních parků, jejichž okolí žije z turismu a přírody, budou obyvatelé zachování svého životního prostředí, tedy zdroje svého výdělku, řešit. To by naznačovalo volbu demokratů. Republikáni v čele s Donaldem Trumpem totiž začínají zpochybňovat existenci národních parků a jinak chráněných území. Chtějí ochraně nadřadit ekonomické zájmy – těžbu dřeva a nerostů, snazší tranzici energií či usnadnit na jejich území novou výstavbu. V našem odhadu jsme se ale mýlili. Při každé příležitosti jsme se místních zeptali na volební preference a jejich důvody.
Ptali jsem se postarší číšnice ve špinavém bistru v Libby v Montaně. Pro ni to byla jasná volba. Je totiž proti zrušení papírových peněz, proto volí Trumpa. Zprávy o amerických volbách jsem sledoval vytrvale, ale na podobné téma jsem nenarazil, ona však ano, stejně jako na zneklidňující informaci, že Joe Biden dotáhl do USA třicet miliónů Mexičanů, aby ho znovu zvolili prezidentem. Nebudu ji vysvětlovat její volební systém a fakt, že nově příchozí imigrant nemůže v její zemi volit. Ještě bych špatně dopadl. Lidé se tu sice mile usmívají, ale mají u pasu kvéry. Naposledy svou zbraň předváděl děda, který venčil své dva vnuky u magických vodopádů Kootenai hned za městem. Není tedy radno příliš zarputile diskutovat. Proto pokračujeme dál a míjíme všechny ty drahé a krásné i levné a tuctové domy, které spojuje jedno: nejsou nijak zaizolované nebo zateplené, ačkoli tu v zimě mrzne tak, že si to v Česku nedovedeme představit. Nebo jsou libo nedozírná pole, kterým by byly i naše obří agrolány k smíchu. Pole, jež nikdy neviděla strom, nedej bože jakoukoli mez? Zvedá se vítr a přenáší zeminu plnou v EU dávno zakázaných chemikálií přes silnici, z jedné strany na druhou a zase zpět. A za tím už se začínají tyčit pohádkové horské štíty na hranicích s Kanadou.
Další členka naší voličské kohorty vypadá liberálněji. Ta jistě již slovní spojení klimatická krize slyšela. Je to úspěšná advokátka v důchodu, nyní majitelka několika ubytovacích zařízení v národním parku Glacier. Na jejím penzionu Moss Mountain Inn, kde bydlíme, se lesknou solární panely. V pokoji je vytištěný článek o tom, že na ně dostala peníze od prezidenta Joea Bidena. Teď vytápí celý rok dům zadarmo, přesto volí Donalda. Chce koupit další nemovitost a potřebuje hypotéku, a ty měly lepší podmínky za Trumpa. Že úrokové sazby většinou s prezidentem nesouvisí, nemá cenu řešit, navíc tato úspěšná žena rovnou dodává, že cokoli, co se říká o Trumpovi a jeho chování k ženám, ji nezajímá. Pro ni je to prezident a ať si se ženskýma dělá, co chce. Debata tím skončila a nadále se budeme řídit cedulkou: „Tady se o politice nemluví“, kterou máme za zády. Majitelka ještě dodává, že si máme zapamatovat její popis cesty do Národního parku, protože GPS nelze věřit. Ona nedá dopustit na orientační body. „Kdyby mě vyhodili v Afghánistánu z vrtulníku, hoši, tak podle mapy a bodů trefím kamkoli, to si pište!“ A už vyráží pečovat o lodičky do nedalekého města, pak obsluhovat v restauraci do jiného, aby měla trochu společenského kontaktu s místními.
Tak by se dalo pokračovat libovolně dlouho. Pár konkrétních zážitků z cesty po Spojených státech má ale jen ilustrovat, že ačkoli Biden a jeho administrativa o zelené transformaci mluvili, do každodenního života v jejich zemi se to nijak nepropsalo. Dokonce i příjemci zelených dotací zůstávají nepřáteli klimatu. Spojené státy jsou zemí gigantických kontrastů. Prostředí magické, a tak krásné a rozlehlé, že místním obyvatelům nedochází, jak cenná ta neprostupná a dodnes nebezpečná příroda je. Chtějí ji stále porazit, přemoci a nedochází jim, že už se to dávno stalo. Jejich politikům to ale došlo, a proto pro ně klima a příroda není tématem. Trump prohlašoval, a není proč mu nevěřit, že opět vystoupí z pařížské klimatické dohody, a hlavně podpoří těžký průmysl a frakování bez ohledu na klimatické důsledky. To bylo to nejvýraznější, co se v amerických volbách týkalo klimatu, druhá strana, nejdříve Joe Biden a potom Kamala Harris, totiž pro jistotu v tomto směru mlčela. Pokud tedy existují voliči, pro které je klima zásadním tématem, pak je to natolik nepodstatná skupina, že ji lze v nejdůležitějších amerických volbách zcela ignorovat.
Jediný rozdíl mezi demokraty a republikány tak byl v symbolické rovině. Samozřejmě je pro celou planetu lepší, aby prezident*ka mlčel*a, než aby vykřikoval*a z tribuny nejmocnějšího politika světa klimatické dezinformace. Trump tím poskytne alibi a platformu všem dalším odpůrcům čehokoli, co zavání zelenou barvou, byť by to byl třeba balakryl. Reálný dopad bude však pravděpodobně podobný. Buď se ve Spojených státech nezmění nic, nebo to bude ještě horší. Harris by možná z klimatických dohod nevystupovala, ale během kampaně se snažila zalíbit všem, takže se nakonec svou politikou Trumpovi nebezpečně blížila. I tomu toxickému frakování přišla na chuť. Politika je jistě těžká a nevděčná práce, ale pokud má někdo řešit rozpad světového klimatu s dalekosáhlými důsledky dotýkajícími se každého z nás, tak kdo jiný by to měl být, než administrativa prezidenta či prezidentky USA.
Spojené státy mají totiž jako jediný stát skutečně všechny předpoklady, jak klimatickou krizi řešit. Jsou dostatečně velké, aby jejich vlastní klimatické akce přinesly změnu. Investují všude ve světě a mají nejmocnější banky, takže mohou na své půjčky a pobídky navěsit klimatické závazky. Mají nejlepší vysoké školy, výzkumné ústavy, nejgeniálnější vědce. Přesto všechen tento lidský i finanční kapitál napínají k tomu, aby bylo světové klima horší. Nebo přinejmenším těm, kteří se snaží najít řešení, házejí klacky pod nohy a prohlašují je za nepřátele lidu. Snad proto, že se změna neděje přes noc, a tedy se snadno ignoruje, nebo proto, že je okamžitý zisk příjemnější než dlouhodobá péče s pomalejším ziskem. Spojené státy americké zkrátka klimaticky směřují stejným směrem, k naprosté ignoranci reality, ať už v jejich čele trůní kdokoli.